Powszechnie przywykliśmy do tego, że w momencie zdiagnozowania choroby leczenie opiera się przede wszystkim na terapii farmakologicznej, czyli na podaniu leków. Tymczasem nie we wszystkich jednostkach chorobowych tak jest.

Idealnym przykładem na konieczność zastosowania innych form terapii obok leków jest mukowiscydoza. Jest to choroba genetyczna o dziedziczeniu autosomalnym recesywnym, w której zasadniczym problemem jest niesprawność kanałów chlorkowych. W związku z tym chorzy na mukowiscydozę cierpią na problemy z wieloma narządami jednak szczególnie zauważalne jest to w trzustce i w płucach. W płucach bowiem dochodzi do powstawania ciągłej, lepkiej wydzieliny, którą trudno usunąć za pomocą kaszlu. Następstwem tego są nawracające zapalenia płuc.

rehabilitacja oddechowa

Rehabilitacja oddechowa

Oczywiście mukowiscydoza leczona jest na wiele sposobów jednak dużą rolę odgrywa tutaj rehabilitacja oddechowa. Polega ona przede wszystkim na nauce efektywnego kaszlu oraz masażu i ćwiczeniach.
A jak dokładnie leczona jest mukowiscydoza Fizjoterapia polega na zastosowaniu wielu przyrządów i technik, do których zaliczyć można drenaż ułożeniowy, wibracje, oklepywanie, technikę natężonego wydechu- czyli oddychanie przez tzw. „zasznurowane usta”, wstrząsy czy też specjalne kamizelki. Wszystko ma na celu pozbycie się jak największej ilości wydzieliny oddechowej.

Jednak należy dodać, że mukowiscydoza nie jest jedyną chorobą, w której stosowana jest rehabilitacja oddechowa. Istnieje bowiem pewien stan organizmu określany jako rozstrzenie oskrzeli Fizjoterapia przynosi tu także pozytywne efekty. Co to dokładnie jest rozstrzenie oskrzeli?

Fizjoterapia w rozstrzeniu oskrzeli

Rozstrzenie oskrzeli jest to stan, polegający na nadmiernym rozszerzeniu ścian oskrzeli głównie drobnych i średnich. Ściany oskrzeli dodatkowo wykazują zmiany zanikowe, a śluzówka odczyn zapalny. Stan ten jest konsekwencją zaostrzenia, nieleczenia albo pogorszenia się kilku chorób, do których możemy zaliczyć właśnie mukowiscydozę, lecz również m.in astmę, chorobę obturacyjną czy marskość. W rozstrzeniach dochodzi także do nadmiernego powstawania wydzieliny oraz dodatkowo stopniowo zaczyna pojawiać się duszność.

Widać zatem wyraźnie, że nie tylko mukowiscydoza jest wskazaniem do leczenia fizjoterapeutycznego. Wskazaniem są wszystkie choroby, w których występuje ten sam stan co w mukowiscydozie, czyli rozstrzenie oskrzeli. Także wszystkie choroby układu oddechowego, w których występuje nadmierna produkcja wydzieliny albo wydzielina jest gęsta dużą rolę odgrywa fizjoterapia.

W przypadku wystąpienia takich chorób warto pamiętać właśnie o rehabilitacji oddechowej, która przynosi bardzo dużo korzyści i pomaga efektywnie walczyć z chorobą.