Przeszczep płuc jako element leczenia mukowiscydozy

Jedną z bardziej popularnych chorób genetycznych jest mukowiscydoza. Coraz więcej dzieci rodzi się chorych właśnie na tą chorobę. Jednak medycyna w ostatnich latach bardzo prężnie się rozwija i obecnie istnieją metody, dzięki którym można walczyć z tą dolegliwością. Zatem czym dokładnie jest mukowiscydoza oraz w jaki sposób można ją leczyć?

Mukowiscydoza występuje coraz częściej

Mukowiscydoza jest bardzo poważną chorobą, która ma duży wpływ na działanie organizmu człowieka. Dotyka ona wiele sfer, między innymi może wpływać na pracę przewodu pokarmowego lub też na układ oddechowy. Bezpośrednią przyczyną tej choroby są między innymi mutacje genów, które dziedziczymy po naszych przodkach.

Jest to choroba bardzo poważna, ponieważ organizm chorego wytwarza w nadmiernych ilościach śluz. Tym samym zburzenia powstają w całym organizmie człowieka, dokładnie w miejscach gdzie znajdują się gruczoły śluzowe. Efektem tego choroba może powodować między innymi nadmierne wydzielanie się śluzu w oskrzelach, co znacznie utrudnia oddychanie. Kolejno nadmierne wydzielanie śluzu w układzie pokarmowym może prowadzić do zablokowania przewodów uchodzących z trzustki. Tym samym enzymy trawienne nie przedostają się do jelit. Mukowiscydoza również ma bardzo istotny wpływ na płodność. Zatkane nasieniowody śluzem mogą po prostu prowadzić do utraty płodności.

Chorobę wbrew pozorom nie jest trudno zdiagnozować, jednak jej objawy dotyczące trzech wspomnianych układów w ciele człowieka mogą być bagatelizowane. Z tego powodu docelowo wykonywany jest tak zwany test potowy, a także różne badania genetyczne dzięki którym można potwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z mukowiscydozą.

Przeszczep płuc w Polsce u chorych na mukowiscydozę

Niestety wciąż nie ma skutecznej metody leczenia mukowiscydozy dzięki której można pozbyć się tej choroby raz na zawsze. Zazwyczaj stosowane jest tak zwane leczenie objawowe, dzięki któremu pacjent może w miarę normalnie funkcjonować.

Jednak medycyna wciąż się rozwija i w ostatnim czasie zdecydowano się na nowatorski przeszczep płuc u chorych na tą chorobę. Przeszczep płuc mukowiscydoza odbył się kilka lat temu w Zabrzu. Mukowiscydoza może doprowadzić do skrajnej niewydolności oddechowej i to właśnie te stadium choroby zaobserwowano u pierwszego pacjenta, który został poddany nowatorskiej operacji. Choć transplantacja płuc należy do najtrudniejszych, liczba przeszczepów wśród chorych na mukowiscydozę wcale nie spada. Jest to jedyny ratunek dla pacjentów zwłaszcza w przypadku, gdy nie można wydłużyć leczenia terapeutycznego.