Mukowiscydoza – leczenie

Mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną oraz śmiertelną. Obecnie powoduje, że długość życia skraca się do około 40 lat w oglądzie na wszystkie przypadku mukowiscydozy na świecie. W niektórych krajach europejskich, gdzie leczenie jest znacznie rozwinięte, długość życia wynosi średnio 50 lat. Średnia życia w Polsce wynosi około 35 lat w momencie szybkiego stwierdzenia, że chorobą atakującą organizm jest mukowiscydoza. Ile się żyje, zależy więc w dużej mierze od terapii, która jest zastosowana jako podstawowa w różnych krajach.

Leczenie mukowiscydozy (www.rmf24.pl/raporty/raport-twojezdrowiewfaktachrmffm/fakty/news-mukowiscydoza-kogo-stac-na-wydawanie-5-6-tys-miesiecznie-prz,nId,1819661) w obecnych czasach polega przede wszystkim na terapii objawowej. W przypadku chorób ogólnoustrojowych takich jak mukowiscydoza, leczenie wynika bezpośrednio z objawów, które ujawniają się u danego chorego. Co więcej, przy różnym natężeniu tych objawów oraz schorzenia dodatkowych stosuje się inne leki. Z tego powodu nie da się jednoznacznie określić, jaka terapia stosowana jest przy leczeniu tej choroby.

W większości przypadków stosowana jest antybiotykoterapia oraz leki rozrzedzające śluz. U osób z objawami pokarmowymi niezbędne jest również zastosowanie odpowiednio kalorycznej diety, która pozwala na zbilansowanie nieprawidłowego poziomu enzymów trzustkowych. Szczególnie wskazana jest fizykoterapia oraz aktywność fizyczna, która wspomaga ogólną kondycję organizmu i pozwala łatwiej radzić sobie z chorobą. Zwłaszcza istotne jest to w przypadku objawów ze strony układu oddechowego. W razie wystąpienia zaostrzonych objawów oddechowych często jedynym sposobem na przedłużenie życia chorego jest przeszczep płuc.

Dieta w mukowiscydozie

Objawy ze strony układu pokarmowego powodują wzrost kosztów, w ramach których leczona jest mukowiscydoza. Dieta dobrana do stanu chorego jest tutaj praktycznie podstawą. Stawia się przede wszystkim na rzeczy lekkostrawne, a jednocześnie bardzo kaloryczne.

Dieta przy mukowiscydozie

Chorzy przyjmują często równowartość około 150% zapotrzebowania kalorycznego typowego dla swojego wieku. W związku ze słabą przyswajalnością zwiększana jest również podawana dawka witamin, zwłaszcza tych z grupy A, D, E oraz K. Często niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych, specjalistycznych odżywek, które nie są w Polsce refundowane.

Więcej o diecie znajdziesz tutaj: http://www.ptwm.org.pl/base/prawidlowe-nawyki-zywieniowe-u-dzieci-z-mukowiscydoza