Mukowiscydoza u dorosłych

Mukowiscydoza w niewielkim stopniu dotyka osób dorosłych, które wcześniej nie miały pojęcia o swojej chorobie. Przy bardzo łagodnym przebiegu może ona dawać marginalne objawy, które nasilają się z wiekiem i są zauważalne dopiero w okresie wczesnej młodości. Często jednak choroba jest rozpoznana w dzieciństwie, a dzięki odpowiedniemu prowadzeniu pacjent jest w stanie żyć nawet kilkadziesiąt lat; średnia wieku wynosi ok. 40 lat.

Mukowiscydoza u dorosłych

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to, jak przebiega mukowiscydoza u dorosłych; objawy często są podobne jak w przypadku choroby na każdym innym stadium wiekowym. Charakterystyczne może być to, że osoby młode dotknięte mukowiscydozą dojrzewają o wiele później, co przekłada się m.in. na nieregularne miesiączkowanie i jego brak u młodych kobiet, czy brak zarostu u mężczyzn.

Mukowiscydoza a ciąża

Zależność między mukowiscydozą a ciąż jest zasadnicza – i dotyka praktycznie obojga partnerów. W przypadku mężczyzn może występować bezpłodność, która uniemożliwia poczęcie dziecka nawet ze zdrową kobietą. W przypadku chorych na mukowiscydozę kobiet dochodzi do opóźnienia miesiączkowania, nieregularnych krwawień i zaburzeń cyklu, które w oczywisty sposób minimalizują szanse na zajście w ciążę. Niegdyś kobiety z tym schorzeniem praktycznie nigdy nie miały dzieci, co wynikało również z zalegania dużych ilości śluzu w macicy i jajowodach; śluz ten uniemożliwiał dostanie się plemników do jajeczka. Dziś problem ten może być wyeliminowany tak przez rozmaite zabiegi oraz farmakologię, jak również za pośrednictwem sztucznej inseminacji.

Mukowiscydoza a ciąża

Kobieta, która chce zajść w ciążę, a cierpi na mukowiscydozę, decyzje o poczęciu powinna skonsultować nie tylko z ginekologiem, ale również ze swoim lekarzem prowadzącym. Ciąża jest znacznym obciążeniem dla organizmu, dlatego niezbędne jest jego wzmocnienie jeszcze przed poczęciem; w bardzo poważnych stanach choroby zajście w ciążę jest praktycznie niewskazane i zagraża życiu matki. W większości przypadków niezbędna jest hospitalizacja przez okres ciąży. To, czy dziecko urodzi się zdrowe oraz nie będzie chorowało na mukowiscydozę zależy w dużej mierze od genów obojga rodziców.